Strona Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych WSPol

image1 image2 image3

SKNK: Strona Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych WSPol

Wyjazd do Gdańska - 8-9.12.2015 r.

sknk

Wyjazd do Gdańska – 8-9 grudnia 2015 r.

          W dniach 8-9 grudnia 2015r. Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych WSPol zorganizowało wyjazd do Zakładu Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Głównym celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy z zakresu medycyny sądowej, a dokładniej przeprowadzania oględzin zwłok na miejscu ich ujawnienia oraz zasad i sposobu przeprowadzania sądowo-lekarskich sekcji zwłok, jak również poszerzenie wiedzy z zakresu historii kryminalistyki.

         Na początku wizyty w Zakładzie Medycyny Sądowej GUM, przez kierownika Zakładu –  Pana dr. hab. med. Zbigniewa Jankowskiego, przeprowadzony został wykład na temat: „Wprowadzenie do medycyny sądowej”. Pan profesor poruszył podczas prelekcji  zagadnienia dotyczące przede wszystkim tego, czym zajmuje się medycyna sądowa oraz czym konkretnie zajmuje się Zakład Medycyny Sądowej GUM. Opowiedział w skrócie o badaniach oraz opiniach, jakie wykonuje się w Zakładzie. Zapoznał również studentów z tematyką dotyczącą sekcji zwłok, ich rodzajami oraz podstawami prawnymi, a także z problematyką dokonywania oględzin zwłok na miejscu ich ujawnienia. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do prosektorium, gdzie mogli wziąć udział w przeprowadzanych przez pracowników Zakładu sekcjach zwłok.

          Drugiego dnia członkowie SKNK odwiedzili Muzeum Kryminalistyki WPiA UG, które ze względu na gromadzone od ponad 30 lat zbiory, o wartości historycznej oraz materialnej unikalnej w skali kraju, jest jedyną tego typu placówką w Polsce. W dziale broni i amunicji uczestnicy wyjazdu mięli okazję zobaczyć m.in.: zgromadzoną broń palną, zabytkową, sportową, gazową, alarmową, sygnałową, broń pneumatyczną, broń białą, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, broń samodziałową, broń wojskową, jak również wyposażenie wojskowe i dawne umundurowanie policyjne. W kolejnych działach można było natomiast oglądać eksponaty związane z medycyną sądową, dokumentację kryminalistyczną głośnych spraw, zbiory z zakresu fotografii kryminalistycznej, przedmioty służące do popełniania czynów zabronionych oraz pochodzące z przestępstw m.in. narzędzia włamań, przyrządy i sprzęt kryminalistyczny służący do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń oraz urządzenia do pomiaru prędkości, sfałszowane banknoty i monety polskie oraz zagraniczne, a nawet przedmioty zarekwirowane osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych. Po całym muzeum studentów oprowadzał przewodnik – Pan mgr Janusz Czeczko, który dzięki długoletniej pracy w tym muzeum znał historie każdego znajdującego się tam przedmiotu i chętnie odpowiadał je zwiedzającym. Członków SKNK najbardziej zaciekawiła historia oraz część zbiorów poświęcona jednemu z bardziej znanych przestępców związanych z Gdańskiem – „Skorpiona”.

          Oprócz niepodważalnego waloru naukowo-edukacyjnego, spełnienia podstawowego celu jakim było poszerzanie wiedzy z zakresu kryminalistyki i nauk pokrewnych, wyjazd jeszcze mocniej zintegrował wszystkich członków Koła. Dowodem na to są zdjęcia, wykonane nie tylko w ośrodkach naukowych, ale m.in. również nad polskim morzem. Oby więcej tak udanych wyjazdów!

 dsc 2663

Tuż przed wejściem do sali sekcyjnej.

Więcej zdjeć w galerii.